Çin’in İngiltere Büyükelçisi parlamentoda konuşturulmadı: Uygur tepkisi

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Zheng Zeguang, ülkesinin insan hakları siciline yönelik çekinceler nedeniyle parlamentoda konuşturulmadı.

Zheng, Çin hakkında partiler arası bir parlamento grubu tarafından Avam Kamarası’nda düzenlenen bir resepsiyona katılacaktı. Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle, Zheng’in maclesi girmesinin “uygun” olmadığını açıkladı. Çin, Mart ayında, Çin’in Uygur bölgesindeki Türk azınlığına yönelik muamelesine karşı çıkan üst düzey Muhafazakar milletvekilleri Iain Duncan Smith ve Tom Tugendhat da dahil olmak üzere 7 İngiliz politikacıya yaptırım uygulamıştı.

PARLAMENTOYA ALINMASI ‘’HAKARET’’ OLURDU

Hareket, İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’nin Çinli yetkililere Sincan konusunda yaptırım uygulamalarından kısa bir süre sonra geldi. Yaptırım uygulanan parlamenterler, Zheng’in Parlamento binasına girmesine izin verilmesinin “hakaret” olacağını söyleyerek yasağı memnuniyetle karşıladılar. Duncan Smith, Twitter’da, “Bu toplantı, konuşma özgürlüğünü ve özgür halkların özgürlüklerini koruyan parlamentoların anası olan parlamento mülkünde asla önerilmemeliydi” diye yazdı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dÇin’in Müslüman Uygur Türkleri için direktifi: Merhamet göstermeyin​

    dİngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine baskılarını ‘soykırım’ olarak tanıdı​
İngiltere’deki Çin Büyükelçiliği, hareketi kınadı ve her iki ülkenin çıkarlarına zarar vereceğini söyledi. Büyükelçilik, “Birleşik Krallık Parlamentosu’nun bazı bireylerinin kişisel siyasi kazançlar için Çin ile Birleşik Krallık arasındaki normal alışverişi ve işbirliğini engellemeye yönelik alçakça ve korkakça eylemi, her iki ülkenin halklarının isteklerine aykırı ve çıkarlarına zararlıdır” dedi.
 
Üst