“Türkiye 20 Müslüman Kardeşler mensubunu Mısır’a iade edecek”

Erdoğan hükümetinin iki ülke arasında sürdürülen normalleşme müzakereleri çerçevesinde Türkiye’de ikamet eden yirmi Müslüman Kardeşler örgütü üyesini Kahire’ye iade edeceği iddia edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan The National adlı gazeteye bilgi veren, ismi açıklanmayan Mısırlı güvenlik kaynakları, Erdoğan rejiminin Sisi hükümetinin Mısır’da düzenlenen bazı terör saldırılarında rol oynadığını iddia ettiği yaklaşık yirmi kişiyi iade etmeyi prensipte kabul ettiğini belirtti. Mısırlı kaynaklar, ayrıca, Türkiye’nin iadesi talep edilen kişilerin seyahat etmelerini yasakladığı bilgisini de verdi.

Sözkonusu kaynaklar, Mısır’ın buna karşılık Gülen cemaatinin Kahire’deki bazı faaliyetlerini kısıtlamayı “düşünmeye istekli” olduğunu söyledi. Buna göre Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu iddia edilen Kahire merkezli bir Türkçe TV istasyonu, yayınevi ve Türk öğrenciler için özel bir Arapça öğrenme merkezinin faaliyetlerine kısıtlamalar getirilecek.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dMısır’dan Türkiye açıklaması: İlerlemek için tatmin olmamız gerek​

    dErdoğan, Sisi ve Bin Selman’a ‘rükuyla’ vaziyeti kurtaramaz​

    dPeker, İran kozu ile kimi tehdit ediyor? Neden Dubai’de güvende hissediyor?​
Yetkililer, anlaşmanın ayrıntılarını kesinleştirmek için daha fazla müzakereye ihtiyaç olduğunu belirttiler. Mısır ve Türkiye ilk olarak Mayıs ayında Kahire’de görüştüler, ilişkileri normalleştirmeye yönelik ikinci tur müzakereler 7 ve 8 Eylül’de Ankara’da gerçekleşti. Ankara’daki görüşmelerin ardından iki taraf da tekrar biraraya geleceklerini duyurmakla birlikte bir tarih vermediler.
 
Üst