Ilgar Dağı Tünel Projesi’nde Çalışmalara Yeniden Başlandı!

Türkiye'yi Kafkaslar'a bağlayacak olan 'Ardahan'ın Çılgın Projesi' olarak nitelendirilen 2550 rakımlı Ilgar Dağı'nda, tünel kazı çalışmalarına yeniden başlandı.

Ardahan ile Posof İlçesi arasında ve Türk Gözü Sınır Kapısı yolu üzerinde bulunan Ilgar Dağı tünelinde sol tüp uzunluğu 4 bin 957, sağ tüp uzunluğu 4 bin 812 metre olan gidiş gelişli iki tünel olarak planlanan projenin tek yönlü olarak ulaşıma açılması için çalışmalara hız verildi.

Ardahan ile Posof İlçesi arasında ve Türk Gözü Sınır Kapısı yolu üzerinde bulunan Ilgar Dağı tünelinde sol tüp uzunluğu 4 bin 957, sağ tüp uzunluğu 4 bin 812 metre şeklinde olan iki tünelin tek yönünün ulaşıma açılması için çalışmalara hız verildi.

Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Belediye Başkanı Cahit Ulgar ve meclis üyeleri tüneldeki çalışmaları yerinde inceledi. Dış betonlarla beraber 500 metre ilerlenen tünelin en kısa zamanda tamamlanmasının sağlanacağı müjdesi verildi.


Ilgar Dağı Tüneli

Türkiye'yi Kafkaslara bağlayan ve Türkgözü Gümrük Kapısı yolu üzerinde bulunan Ilgar Dağı engelini aşacak olan 'Ilgar Tüneli'nin temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla 11 Mart 2017'de atıldı.

Ardahan Çıldır yol ayrımından itibaren 2017 yılında başlanan 41 kilometrelik uluslararası standartlardaki duble yolun yapım çalışması devam ediyor. Yolun 41. ile 62. kilometreleri arasında etüt ve araştırma geliştirme proje çalışmaları devam ederken bu kesimde ayrıca 3 bin 314 metre uzunluğundaki Gümüş Kavak Tüneli ile 605 metre uzunluğundaki Posof çayı viyadüğü bulunuyor.

Proje bedeli yaklaşık 445 milyon lira olan yoldaki Ilgar Tüneli, sol tüp uzunluğu 4 bin 962 metre ve sağ tüp uzunluğu ise 4 bin 802 metre olan iki tüpten oluşuyor. Tünel ile ulaşım daha hızlı ve güvenli sağlanacak.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/ilgar-dagi-tunel-projesinde-calismalara-yeniden-baslandi-1311
 
Üst