Tuzla'da ADD'den Kadın Hakları Günü paneli

tuzla-da-add-den-kadin-haklari-gunu-paneli.jpeg


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Tuzla Şubesi tarafından düzenlenen kadınlara 'seçme ve seçilme hakkı Paneline yoğun katılım .

Bir 7 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir


Tuzla Belediyesi Sahil Sinema Salonunda Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Tuzla Şubesi Başkanı Şengül Özpağada'nın Açılış Konuşmasıyla Başlayan Başkanlığı'nın kadınlara 'seçme ve seçilme hakkı Paneline STK Siyasi Parti Üye Temsilcileri Panele Konuşmacı Olarak Katılan CHP 25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili, 24. Dönem Elazığ Milletvekili Adayı Ali Özcan,UZMAN HUKUK BÜROSU Av.Filiz Akyol Akar Av.Semra Şahin .

Bir 3 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir


Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir


Av. Filiz Akyol Akar Konuşmasından Satır Başları
5 Aralık 1939 Yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanması ve aday olabilmesi hakkı tanındı.
Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl, Belçika’da 14 yıl, İsviçre’den 36 yıl önce Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı tanınmıştır.
1930 yılından itibaren çıkartılan bazı yasalarla kadınlar önce Belediye Seçimlerine katılma, köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerinde üye seçilme hakkını kullanmışlardır. Ancak 5 Aralık 1934 yılından itibaren de Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakları tanınmıştır.
Türkiye’de kadınlar siyasal haklarını ilk kez 1930 yılında Eylül ayından Ekim Ayının 20’sine kadar süren Belediye Seçimlerinde kullanılmıştır. Böylece ilk defa İzmir ve İstanbul illerinin bazı belediye meclislerine girmeye başlamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk kadın muhtarı Aydın’ın Çine İlçe’sine bağlı Demirdere Köyünde (bugünkü Karpuzlu İlçesi) yaklaşık 500 oy alarak seçimi kazanan Gül Esin Hanım olmuştur.
Ancak 5 Aralık 1934 yılında TBMM’ne sunulan Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan değişiklik ile 317 üyeli Mecliste oylamaya katılan 258 milletvekilinin tümünün oyuyla değişiklik önerisi kabul edilmiş ve kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir.
Kadınların ilk kez kullanıldığı ve aday olabildiği TBMM V. Dönem Seçimleri ile ilkkez 17 kadın Milletvekili 8 Şubat 1935’de Meclis’e girdi.

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir


Kaynak : https://www.cumhurhaber.com/tuzla-da-add-den-kadin-haklari-gunu-paneli/32806/
 
Üst